Të qenurit obezë dyfishon rrezikun e trajtimit spitalor nga Covid-19 dhe rrit rrezikun e vdekjes me gati 50%, sugjeron një analizë globale.Obeziteti bën më shumë të ngjarë sëmundjet e tjera si diabeti dhe presioni i lartë i gjakut, thonë studiuesit amerikanë.

Së bashku me një sistem imunitar të dobësuar, kjo mund t’i bëjë këta individë më të prekshëm ndaj Covid-19.Ata gjithashtu paralajmërojnë se një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë më pak efektive tek njerëzit e shëndoshë.

Advertisements

Kjo bazohet në faktin se vaksinat e gripit nuk funksionojnë, si dhe në ato me indeks të masës trupore (BMI) mbi 30.Ekipi, nga Universiteti i Karolinës së Veriut, shikoi të dhëna nga 75 studime nga e gjithë bota për hulumtimin e tyre, përfshirë gati 400,000 pacientë. Ata zbuluan se njerëzit me obezitet dhe Covid-19 kishin dy herë më shumë të ngjarë të përfundonin në spital dhe 74% më shumë të ngjarë të pranohen në kujdes intensiv. Ata gjithashtu ishin më të rrezikuar të vdisnin nga sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi.

Studimet nga Mbretëria e Bashkuar kanë treguar rreziqe të ngjashme për njerëzit që mbajnë peshë të tepërt, duke bërë që qeveria të fusë masa të reja për të frenuar mbipesha .Profesori Barry Popkin, i cili drejtoi studimin nga departamenti i ushqimit në Universitetin e Karolinës së Veriut, tha që rreziqet e rritura për të qenë të trashë dhe të pasurit Covid-19 ishin “shumë më të larta se sa pritej”.

Ai tha se ushqimi i shëndetshëm duhej të ishte një përparësi në shumë vende, me më pak pije me sheqer dhe shumë më pak ushqime junk dhe të përpunuara në dietat e njerëzve.Obeziteti është i lidhur me një numër sëmundjesh, të cilat gjithashtu i bëjnë njerëzit në rrezik më të madh të sëmundjes me Covid-19.Ai gjithashtu mund të çojë në më shumë inflamacion në trup, të zvogëlojë aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet dhe të shtrëngojë më shumë organet e tjera, si dhe frymëmarrjen.

Advertisements

“Studiuesit e vaksinave duhet të shohin se si prek individët obezë,” thotë Prof Popkin për një vaksinë koronavirus për t’u mbrojtur kundër Covid-19 .Ai është i shqetësuar që një vaksinë, kur është gati të përdoret, mund të jetë më pak efektive në një popullatë me një përqindje të lartë të njerëzve me mbipesha.

Me rritjen e mbipeshës nëpër botë dhe 20% të njerëzve me mbipeshë në pothuajse të gjitha vendet – në Britaninë e Madhe dhe SHBA është afër 66%, duke kuptuar sesi funksionojnë trajtimet dhe vaksinat në këtë grup janë “kritikë”, thotë hulumtimi.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP