Website, Worldmeters padyshim që gjatë kohës së pandmisë ka qenë një nga faqet më të klikuar pasi bënte paraqitjen e të dhanave nga të gjithë vendet e botës për viktimat dhe të infektuarit me koronavirus.

Ndërkohë zyrtarët spanjollë janë shprehur dyshues për këtë faqe duke thënë se pse disa qeveri dhe institucione të respektuara kanë zgjedhur t’i besojnë një burimi për të cilat dihet pak.

Çfarë është Worldometer?

Para pandemisë, Worldometer ishte më i njohur për “kategoritë” e tij, duke siguruar vlerësime të drejtpërdrejta të numrave si po rritej popullsia e botës. Kriza Covid-19 ka rritur pa dyshim popullaritetin e faqes në internet.

“Është një nga rezultatet më të larta të kërkimit në Google për statistikat e koronavirusit. Në gjashtë muajt e fundit, faqet e Worldometer është shpërndarë rreth 2.5 milion herë në gjashtë muajt e parë të 2019′- sipas statistikave të siguruara nga BuzzSumo, një kompani që ndjek angazhimin në mediat sociale dhe ofron njohuri për përmbajtjen.

Uebfaqja pretendon se “drejtohet nga një ekip ndërkombëtar i zhvilluesve, studiuesve dhe vullnetarëve” dhe e “botuar nga një kompani e vogël dhe e pavarur e mediave dixhitale me seli në Shtetet e Bashkuara”.

Por të dhënat publike tregojnë se ka pak prova të një kompanie që punëson një ekip të analistëve dhe studiuesve shumëgjuhësh. Nuk është e qartë nëse kompania ka paguar stafin që verifikon të dhënat e saj për saktësi ose nëse mbështetet vetëm në automatizim dhe mbledhje nga turma.

Faqja e internetit u krijua fillimisht në 2004 nga Andrey Alimetov, asokohe një imigrant 20-vjeçar nga Rusia, që sapo kishte marrë punën e tij të parë për IT në Necc York. “Është një uebfaqe super e thjeshtë, nuk ka asgjë të çmendur për këtë,” – tha ai.

Brenda afro një viti, në faqe po vinin 20,000 ose 30,000 vizita çdo ditë, por që kushtoi shumë para në tarifat e mirëmbajtjes në internet. “Nuk kishte asnjë mënyrë të shpejtë të menjëhershme për të marrë para,” tha ai, kështu që ai renditi faqen në eBay dhe e shiti atë për 2,000 dollarë diku në 2005 ose 2006.

Sot, faqja e internetit e Worldometer është në pronësi të një kompanie të quajtur Dadax LLC. Ndërkohë Përfaqësuesit për Worldometer dhe Dadax nuk iu përgjigjën kërkesave të mediave të huaja për intervista, por regjistrimet e biznesit tregojnë se Dadax u formua së pari në Delaware, në 2002.

Dosja rendit një kuti postare si adresa e kompanisë. Nga 2003 deri në 2015, regjistrimet e biznesit në Connecticut dhe Necc Jersey listuan presidentin e Dadax si Dario Pasqualino. Adresat në regjistrimet lidhën kompaninë dhe Pasqualino në shtëpitë në Princeton, Necc Jersey, dhe Greenccich, Connecticut. Kompania është ende e regjistruar në mënyrë aktive në Delaccare dhe ka qenë në gjendje të mirë që nga viti 2010./CNN

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP