Të burgosurit të veshur me kostume të posaçme dhe mjete të tjera mbrojtëse janë vërejtur duke varrosur kaseta në një varr masiv në ishullin Hart të Nju Jorkut në mes spekulimeve se viktimat e koronavirusit por varrosen atje.

Rreth një duzinë të burgosurish u panë duke gërmuar dhe varrosur arkat të enjten pasi të paktën një kamion frigorifer u soll në ishull. Të paktën 45 arkivolë – disa prej të cilave kishin emra të gdhendur në to – u varrosën në varrin masiv të enjten në mëngjes.

Advertisements

Të burgosurit nga ishulli Rikers janë përdorur rregullisht për të gërmuar varret në ishullin Hart, por ata zakonisht vishen me uniformat e tyre të burgut. Shumica e atyre që gërmuan të enjten ishin të veshur me kostume të bardha, nga koka deri tek këmbës me frikës nga pandemia e koronavirusit.

Kryebashkiaku Bill de Blasio nuk ka konfirmuar nëse varrosjet për viktimat e koronavirusit do të ishin atje, por tregoi gjatë kësaj jave se qyteti mund të përdorte ishullin për të varrosur përkohësisht viktimat gjatë pandemisë.

“Ne mund të kemi të bëjmë me varrosje të përkohshme, kështu që mund të merremi më vonë me secilën familje,” tha ai. “Natyrisht vendi që kemi përdorur historikisht është ishulli Hart”. Normalisht, rreth 25 trupa janë varrosur çdo të enjte në ishullin Hart.

Advertisements

Ky numër u rrit në 72 që nga fundi i marsit kur vdekjet e koronavirusit u rritën në mënyrë drastike në qytet, sipas Departamentit të Korrigjimeve – agjensia që po mbikëqyrur varrosjet në ishull për 150 vjet.

Ata që janë varrosur aktualisht në ishullin Hart përfshijnë njerëz që nuk janë identifikuar si dhe të ndjerë nga familje që nuk mund të përballonin shpenzimet e varrosjes.

Në të kaluarën, ishulli është përdorur si një vend varrosjeje për viktimat e pandemisë së Gripit Spanjoll të vitit 1919 dhe mijëra njerëzve që vdiqën nga SIDA në vitet 1980.

Viktimat e para të SIDA u varrosën larg varreve të tjera në ishull në 1985 për shkak të frikës së infektimit të trupave të tjerë.

Plani i Kirurgjisë Pandemike të Gripit të Qytetit për vitin 2008 thotë se ishulli Hart do të përdorej si një vend varrosjeje i përkohshëm në rast se numri i vdekjeve arrin në dhjetëra mijëra dhe nëse depot e tjera, siç janë kamionët frigoriferikë të parkuar jashtë spitaleve, janë plot.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP