Ditën e sotme në Mat është konfirmuar rasti i parë me Koronavirus në fshatin Batër e Vogël, njësia administrative Komsi. Analizat e marra nga 15 persona kanë rezultuar të gjitha negative.

Gjithashtu janë marrë masat për dezinfektimin e banesës së vajzës e cila ka rezultuan pozitiv nga CoVid 19.
Në një prononcim për Top Channel, drejtuesi i njësisë administrative Komsi Arlind Likcani është shprehur.

Arlind Likcani:

Njësia administratike Komsi njoftojn se sot fatkëqsisht konfirmohet rasti i parë me Covid 19 në fshatin Batër e Vogel (lagjia Pjezë), një vajzë e moshës 16 vjeçare ka rezultuar pozitiv . -Rasti sipas eksperteve dhe hetimeve tre tyre epidemiologjike dyshohet se ershtre i ardhur nga Kruja dhe është rast i izoluar.

– Pacienti i infektuar është pa simptomatik dhe është në izolim së bashku me familjen.

– Sot u janë marrë tamponë edhe personave që jetojnë në distancë afër banesës që mund të kenë rrisk më te lartë sipas eksperteve, të cilët kane dale negativ.

– Familjes i është siguruar ushqimi dhe çdo shërbim që u duhet nga ana e Bashkisë Mat , medikamentet e nevojshme nga Drejtoria Vendore e Shëndetit Publik Mat.

– Për të siguruar izolimin jemi në bashkëpunim me inspektorin e policisë së zonës dhe Kryetarin e Fshatit për monitorimin e rastit.

-Dezinfektimi i ambjenteve të jashtme të banesës është bërë sot , nesër do vazhdojmë me dezinfektimin e ambjenteve të brendshme të banesës.

– Jemi ne kontakt te vazhdueshem me rastin. – Bashkë do ia dalim . Frikë jo, kujdes po.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP