Teksa SHBA ka nisur “luftën” me Organizatës Botërore të Shëndetit duke e paralajmëruar për pezullimin e financimeve, Kina i ka dhuruar 30 milionë dollarë shtesë për të përballuar pandeminë COVID-19.

Lajmi është konfirmuar nga zyrtarë të qeverisë kineze. Zëdhënësja Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Chunying shkroi në rrjetet sociale; “Kina ka vendosur të dhurojë 30 milion dollarë shtesë në OBSH për të mbështetur luftën e saj globale kundër # COVID19, veçanërisht forcimin e sistemeve shëndetësore të vendeve në zhvillim”,

Ajo shtoi se Kina më parë kishte dhuruar 20 milion dollarë në ËHO më 11 mars. Javën e kaluar, presidenti amerikan Trump njoftoi se do bllokojë fondet për OBSH, duke thënë se ka qenë një “rol në keqmenaxhimin dhe mbulimin e përhapjes së koronavirusit”.

Kina kontribuoi afro 86 milion dollarë kontribute të vlerësuara dhe vullnetare në ciklin e financimit dy-vjeçar nga 2018 deri në vitin 2019. Kohët e fundit, skepticizmi ka qenë i synuar drejt marrëdhënies së OBSH me Kinën pasi kritikët kanë vënë në dyshim nëse OBSH është e pavarur.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP