Rreth 300 njerëz morën pjesë në një protestë kundër masave kufizuese të koronavirusit në qytetin lindor gjerman Chemnitz por hasën në rezistencë të ashpër nga forcat e rendit.

Pamjet tregojnë oficerët që i shtyjnë protestuesit, i tërheqin zvarrë duke i larguar dhe disa të tjerë i arrestojnë.

Një prej tyre Jens Lorek, avokat nga Dresden, tha: “Do të kishim këtu një grumbullim të rreth 500 pjesmarrësve të regjistruar. Por fillimisht proteta u ndalua nga bashkia e Chemnitz”.

Ai shtoi se më pas administrata e qytetit ndryshoi masën duke lejuar vetëm 15 pjesmarrës, sipas tyre prej masave kufizuese të koronavirusit.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP