Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të vazhdojë masën e distancimit shoqëruar si veprim parandalues kundër shpërndarjes së koronavirusit.

Shefi i shtabit të kancelares gjermane Angela Merkel tha të enjten se masat e distancimit shoqëror në ekonominë më të madhe të Evropës “me siguri” do të zgjeroheshin deri më 10 maj për momentin, raporton Reuters.Helge Braun i tha transmetuesit N-tv se një diskutim më i madh rreth hapave të mëtejshëm për të lehtësuar bllokimin do të ndodhte në 6 maj.

Disa dyqane tashmë janë rihapur.

Udhëheqësit nga 16 shtetet e Gjermanisë do të takohen me Merkel sot për të diskutuar planet e mëtejshme të koronavirusit.

Shteti jugor i Bavarisë, shteti me goditjen më të keqe në Gjermani, njoftoi tashmë të martën e 28 ??prillit se po zgjëronte masat e tij të bllokimit të koronavirusit deri të dielën e 10 majit.

Braun, anëtar i CDU, tha se një diskutim më i madh rreth hapave të mëtutjeshëm për të lehtësuar mbylljen në Gjermani do të zhvillohej në samitin tjetër në 6 maj, transmeton lajmi.net.

Ai tha se vendimi për të lehtësuar kufizimet varej nga zhvillimi i numrave të infeksionit. “Ne ende nuk mund të themi nga shifrat aktuale nëse do të ketë hapje të mëtejshme”, tha Braun.

Shefi i shtabit të Merkel shtoi se zhvillimi i aplikacionit për gjurmimin e kontaktit ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm duke shkuar përpara. “Ne kemi nevojë për këtë sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai.

Kufizimet aktuale skadojnë më 3 maj

Gjermania ka qenë duke u lehtësuar ngadalë në mbyllje gjatë 10 ditëve të kaluara, me shumë dyqane që rihapen dhe planifikojnë që nxënësit të rikthehen në klasë.

Por shumë biznese, përfshirë bare, palestra dhe hotele, mbeten të mbyllura. Restorantet u lejohet të hapen vetëm për të siguruar ushqim për take, transmeton lajmi.net.

Qeveria dhe shtetet gjermane vendosën më 15 prill të shtrinin kufizimet e koronavirusit deri dhe duke përfshirë 3 majin, ndërsa gjithashtu bashkuan një plan për të filluar lehtësimin e bllokimit.

Që nga e enjtja, kishte mbi 161.500 raste të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani, sipas shifrave të Universitetit John Hopkins që raporton numër pak më të lartë të shifrave sesa RKI për shkak të llogaritjes së të dhënave në kohë reale gjatë gjithë ditës.

Nga rastet e konfirmuara ka pasur rreth 6.400 vdekje dhe 123.500 njerëz raportohet se janë shëruar.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP