Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio ka publikuar në rrjete sociale një foto ku falenderon në gjuhët e vendeve që i janë gjendur pranë Italisë në luftën kundër Covid-19. Maio e ka nisur falenderimin në gjuhën shqipe krah fotos ku shfaqet me dorën në zemër.

Në postimin e tij ministri jep lajmin e mirë se tashmë numri i infeksioneve në Itali ka rënë pikërisht falë punës së bluzave të bardha.

“Mjekët, infermierët dhe punonjësit e shëndetit po punojnë masivisht për të shpëtuar jetë. Këta njerëz janë duke pushuar vetëm disa orë në natë, pavarësisht se ditëve të fundit numri i infeksioneve ka rënë, ka ende shumë punë për të bërë. Për t’i dhënë mbështetje grave dhe burrave që punojnë në spitalet tona, ne na është dërguar personel shëndetësor nga jashtë. Deri më tani janë mbi 330 mjekë dhe infermierë të dërguar nga vendet e huaja që po ndihmojnë bluzat tona të bardha”, shkruan Di Maio.

View this post on Instagram

Medici, infermieri e operatori sociosanitari stanno facendo turni massacranti in queste settimane per salvare vite umane. Queste persone stanno riposando poche ore a notte anche perché, nonostante negli ultimi giorni i numeri dei contagi siano scesi, c’è ancora tanto lavoro da fare. Per dare sostegno a donne e uomini che lavorano nei nostri ospedali stiamo facendo arrivare personale sanitario dall’estero. Ad oggi sono oltre 330 i medici e gli infermieri mandati dai Paesi esteri che stanno dando aiuto alle nostre forze bianche. E diversi gli ospedali da campo, già inviati, in grado di accogliere oltre mille pazienti. Albania 🇦🇱 Cina 🇨🇳 Cuba 🇨🇺 Germania 🇩🇪 Norvegia 🇳🇴 Polonia 🇵🇱 Qatar 🇶🇦 Romania 🇷🇴 Russia 🇷🇺 Tunisia 🇹🇳 Ucraina 🇺🇦 USA 🇺🇸 🌍 Oltre a questi Paesi si aggiungono tutti gli altri Stati che ci hanno donato mascherine e tanti altri dispositivi sanitari. Grazie di cuore, non ci scorderemo mai di questi gesti.

A post shared by Luigi Di Maio (@luigi.di.maio) on

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP