Raporte konfuze dhe nganjëherë konfliktuale u shfaqën të martën në lidhje me shëndetin e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Kjo u pasua nga spekulime të forta mbi vendndodhjen e tij, gjendjen e tij mjekësore dhe të ardhmen e shtetit të vetëm komunist të trashëguar në botë.

Thirrjet fillestare filluan pasi festa më e rëndësishme e Koresë së Veriut erdhi dhe kaloi më 15 prill pa një paraqitje nga Kim Jong Un, e cila ishte e pazakontë.

Pastaj Daily NK, një publikim në internet me qendër në Korenë e Jugut që përqendrohet në veri, raportoi se Kim kishte marrë një procedurë të sistemit kardiovaskular më 12 prill, dhe po trajtohej në një vilë në Qarkun Hyangsan.

CNN nuk ishte në gjendje të konfirmonte raportin, por një zyrtar amerikan tha që Uashingtoni po monitoron inteligjencën që sugjeron që Kim është në rrezik të madh pasi i është nënshtruar një operacioni të mëparshëm. Një burim i dytë i njohur me inteligjencën i tha CNN se SHBA ka qenë duke monitoruar nga afër raportet mbi shëndetin e Kim.

Por një zyrtar i Koresë së Jugut i tha CNN se Kim besohet të jetë në pjesë të tjera të Koresë së Veriut sesa Pyongyang me zyrtarë të tjerë të lartë të Koresë së Veriut, dhe “asnjë shenjë e pazakontë që mbështet raportet në lidhje me kushtet e tij shëndetësore nuk është zbuluar.”

E vërteta është, pak njerëz jashtë rrethit të brendshëm të Kim e dinë me siguri sepse rutina e tij e përditshme dhe shëndeti janë disa nga sekretet më të mbrojtura nga Koreja e Veriut. Në atë mjedis, thashethemet dhe dezinformatat janë pothuajse të pashmangshme.

Udhëheqësi i ri i Koresë së Veriut është i nderuar pothuajse si një hyjni brenda vendit, dhe ai është i mbrojtur si i tillë, thjesht mendoni përsëri për imazhet e truprojave të Kim duke vrapuar përkrah limuzinës së tij gjatë takimeve me liderët e tjerë botërorë në 2018.

Lëvizjet dhe vendndodhjet e tij janë mbrohet me një sekret intensiv të pakrahasueshëm në pjesën më të madhe të botës. Edhe diskutimi i thashethemeve ose dezinformatave për shëndetin e tij mund t’ju shqetësojë me shërbimet e shtetit të shtetit, thonë ekspertët.(CNN)/Shqipëriaime

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP