Jeong Eun-kyeong, drejtori i Qendrave Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC), tha për një konferencë se virusi mund të jetë “riaktivizuar” në vend se pacientët të ri-infektohen, shkruan prestigjozja Reutes.

Zyrtarët shëndetësorë të Koresë së Jugut thanë se mbetet e paqartë se çfarë fshihet pas këtij trendi, me hetimet epidemiologjike që janë ende në zhvillim e sipër.

Advertisements

Perspektiva që njerëzit të ri-infektohen nga virusi është shqetësues ndërkombëtar, pasi shumë vende shpresojnë se popullsitë e infektuara do të zhvillojnë imunitet të mjaftueshëm për të parandaluar ringjalljen e pandemisë.

Shifra e Koresë së Jugut janë rritur, nga 51 raste të tilla të hënën.

Gati 7,000 persona të Koresë së Jugut janë raportuar si të shëruar nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri.

Advertisements

“Numri do të rritet vetëm, 91 është vetëm fillimi tani,” tha Kim Woo-joo, profesor i sëmundjeve infektive në Spitalin Guro University University.

Jeong i KCDC ngriti mundësinë që në vend se pacientët të ri-infektohen, virusi mund të ishte “riaktivizohet”.

Rezultatet e rreme të testeve mund të jenë gjithashtu fajtorë, thanë ekspertë të tjerë, ose mbetjet e virusit mund të jenë akoma në sistemet e pacientëve.(Reuters)/Shqipëriaime

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP