Pavarësisht se futbolli është ndalur në të gjithë globin nga pandemia koronavirus me të gjitha ligat dhe garat kryesore të pezulluara, Bundesliga tani është “e etur” për t’u rikthyer në veprim me planet për të luajtur lojëra pa spektatorë në maj.

Gjermania ka udhëhequr rrugën në qasjen e saj për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Programi intensiv i vendit për testime të vazhdueshme që nga fillimi i ditës ka rezultuar në më pak vdekje sesa vendet ku ndikimi rezultoi më i keq.

Liga Gjermane e Futbollit (DFL), përgjegjëse për funksionimin e Bundesligës dhe divizionit të dytë, është e vendosur të përfundojë sezonin aktual. 36 klubet e tij profesionistë u takuan të enjten për të diskutuar mbi rifillimin e sezonit muajin tjetër.

Sidoqoftë, autoritetet e futbollit të Gjermanisë ende përballen me disa pyetje të mëdha përpara se të marrin dritën jeshile për të rifilluar futbollin në vend pas dyerve të mbyllura.

“Nëse fillojmë në 9 maj, ne jemi gati. Nëse më vonë, ne do të jemi përsëri gati,” tha të enjten shefi ekzekutiv i DFL Christian Seifert.

“Për ne, ajo që është vendimtare është ajo që politikanët do të vendosin. Nuk është për ne të vendosim kur.

“Lojërat pa spektatorë nuk janë ato që duam – por për momentin e vetmja gjë që duket e realizueshme”./Shqipëriaime

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP