Cfare ndodh ne një nga spitalet qe po perjeton dramen me te madhe te god itjes nga koronavirusi ne Britani. Ne kete spital, një në katër pacientë vd es pasi shtrohet me simptoma te forta te koronavirusit, nderkohe qe stafi mjekesor eshte i frikesuar nga kjo beteje, raporton Daily Mail.

Spitali Universitar Croydon dikur ishte përdorur për kujdesin e të moshuarve ortopedikë, por tani pavijonet jane mbushur me pacientë që vuajnë nga Covid-19.

Advertisements

Shumë pacientë nuk kane mundur të pranohen në kujdes intensiv dhe nuk janë në respiratore.

Mjekët nuk shëtisin te veshur me rrobat perkatese koke e kembe, nderkohe qe pacientët kërkojnë një kujdes të jashtëzakonshëm 24 orë, sipas Sky News – të cilët pane nga afet cfare ndodhte ne kete spital.

Kulmi i pandemisë së koronavirusit nuk ka ndodhur ende në Mbreterine e Bashkuar, dhe disa shkencëtarë parashikojnë se do të ndodhë në mes të majit, por shumë janë plotësisht të pasigurt.

Advertisements

Deri më tani, sëmundja vd ekjeprurëse ka marrë jetën e 8,958 njerëzve dhe infektoi 70,783.

Gjysma e pacientëve të spitalit aktualisht vuajnë nga sëmundja dhe menaxherët e spitalit po përpiqen në mënyrë të dëshpëruar t’i mbajnë njerëzit të qetë ndërsa nënvizojnë gjithashtu se sa te rendesishme janë masat e distancimit shoqëror.

Stafi që punon në spital ka frikë të madhe për sëmundjen pasi afërsisht një e katërta e pacientëve të pranuar kanë vdekur.

Kryeinfermierja Elaine Clancy i tha Sky News: ‘Pacientët janë të frikësuar në mënyrë të kuptueshme, stafi është i frikësuar gjithashtu … te frikësuar per ata qe jane shume rende, janë të frikësuar për veten e tyre, të dashurit dhe kolegët e tyre’.

Stafi i spitalit – si shumë në Britani – janë të mbingarkuar, por janë ndihmuar nga shumë vullnetarë.

Tajah Duncan nuk donte të qëndronte në shtëpi duke pritur që situata të kthehej në normale.

Ajo tha: ‘Vendosa të jem një nga ata që do të vijnë dhe të ndihmojnë sepse e di se ky spital veçanërisht ka nevojë për mbështetje shtesë’.

Pamela Mills, e cila mbahet me oksigjen, prej dy javesh e shtruar tregon me dhimbje: nëse ngrihem të shkojë në banjë, deri në momentin kur kthehem në shtrat duhet te luf toj per te stabilizuar frymen.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP