Shefja e departamentit të Sëmundjeve Infektive, Silva Bino, iu eshte drejtuar shqiptareve kete mengjes me thirrjen per te luftuar me inteligjence dhe vendosmeri kete vir us te rr ezikshem qe na kanos secilin prej nesh, duke qendruar ne shtepi dhe te respektojne te gjitha rregullat dhe masat qe jane percaktuar.

Mesazhin e ka shpërndarë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila shkruan:

Advertisements

“🛑#COVID-19. Fjalën duhet ta kenë ekspertët! Ju lutem kushtojini pak minuta nga koha juaj këtij mesazhi të dr. Silva Binos👇 #QëndroniNëShtëpi”, shkruan Manastirliu.

“Dua t’iu drejtohem të gjithë qytetarëve, që të jenë të përgjegjshëm të qëndrojnë në shtëpi. Nëse kanë shenjën më të vogël respiratore të vetëizolohen. Pra kur them te veteizolohen, edhe nga anetaret e tjere te familjes.

Të përpiqen qe brenda shtepise apo kur dalin per nevoja personale apo te familjes të ruajnë distancën të paktën 1 metër nga personat e tjerë. Ato janë mjet shumë i rëndësishëm, që shpeshherë bie mbi pergjegjesine e individit, pavaresisht masave qe jane marre deri tani.

Advertisements

Pan iku nuk të çon ne asnje vend. Qëndrueshmëria, inteligjenca per perballimin e kesaj situate është elementi më i rëndësishëm me të cilin ne duhet të luftojmë. Punonjësit e spitalit Infektiv, punonjesit ne spitalet e tjera janë në vijën e parë të frontit për të ruajtur shëndetin e qytetarëve, por kjo nuk mjafton. Ata duhet të ndihmohen nga vetë qytetarët”, shprehet Bino.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP