Një 22-vjeçare shqiptare është in fektuar me koro navirus. Bjonda Haliti prej vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kaliforni. Ajo ka pohuar në rrjete sociale se ka rezultuar pozitive me Covid-19. E reja ka dashur të ndajë me gjithë moshatarët e saj, përvojën 10 ditore me kor onavirus, ndërsa shpjegon me detaje të gjitha simptomat e vi rusit vde kjeprurës.

“Unë jam 22 vjeç dhe kam rezultuar pozitive me C OVID-19.Dua të ndaj përvojën time sidomos me ata rreth moshës sime për të ndihmuar në sjelljen e vetëdijes dhe për të lehtësuar çdo stres / ankth që disa mund të kenë për shkak të pandemisë,”- shkruan Bjonda Haliti.

Advertisements

Më poshtë janë të gjitha ditën, nga dita e parë në ditën e 10, dhe simptomat që përjetoi e reja shqiptare e prekur me kor onavirus. Bjonda ka sjellë dhe një foto me një listë lëngjesh hidratuese që duhet të konsumojmë, në rast se mbetemi të prekur, dhe thekson se hidratimi është shumë i rëndësishëm. 22-vjeçarja shpjegon se si ethet ishin të pranishme çdo ditë, që më pas shoqëroheshin dhe me gulçim.

Postimi i plotë

“Dita 1: Filloi me një kollë të butë dhe një fyt paksa të çjerrë. Unë isha shumë e lodhur atë natë.

Advertisements

Dita 2: Ndjeva shumë presion në kokë deri në atë pikë sa duhet të kollitesha butë për të shmangur atë siklet. Atë natë, unë provova të dridhura dhe pashë ethe. Një simptomë kryesore që qëndroi jashtë meje, sytë e mi të lë nduar fizikisht. Ata ishin të butë dhe të lën duar. Lëvizja e tyre ishte e pakëndshme. Duke bërë disa hulumtime zbulova se kjo ishte thjesht një migrenë, por ishte kështu. Kam fjetur gjithë ditën.

Dita 3: Nivelet i energjisë shumë i ulët, unë vetëm fjeta, dhe kisha përsëri ethe. Në këtë pikë, simptomat e mia ishin: kollë e thatë, migrenë, ethe, të dridhura, disa vjellje. Vendosa të shkoja te mjekët, ku u testova negativisht për gripin dhe rrjedhjen.

Doktori më tha se unë ndoshta kam pasur vetëm një in feksion dhe më dha antibiotikë dhe 800mg ibuprofen. Unë u sigurova të qëndroj jashtëzakonisht e hidratuar dhe e furnizuar me vitamina dhe probiotikë. Atë natë, vazhdova akoma me ethe.

Dita 4: Më në fund nuk ka më ethe, por u shfaq një simptomë e re: gulçim. Ishte e pakëndshme, u ndje sikur kisha tulla në gjoks. Kam provuar testin e vetë-diagnostikimit që lexova në internet (mbaj frymën tënde dhe numëro në 10) të cilin e bëra me sukses pa komplikime.

Në këtë pikë doja të testoja për koronën siç duhej të isha në radhë të parë, por ishte shumë e vështirë të testohesha për të !!! Vazhdova vetë-karantinë dhe hidratim!

Dita 5: Simptomat: dhi mbje të fytit, kollë, gulçim. Shkova te i njëjti mjek dhe isha shumë e kujdesshme në lidhje me testimin. Kërkova edhe rreze X në gjoks, gjithçka doli normale.

Dita 6 – Me përdorimin e vazhdueshëm të antibiotikëve dhe ibuprofenit, simptomat e mia ishin: dhi mbje të fytit, kollë, gulçim. Nivelet e mia të energjisë filluan të rriten.

Dita 7 – Simptomat: dhi mbje të lehta të fytit, kollë e butë, gulçim. Nivelet e energjisë rriten.

Dita 8 – Simptomat: Kollë e butë, duke filluar të ndjehem përsëri vetëvetja. Energji!

Dita 9 – Simptomat: Kollitja ime ishte pak më e rëndë, nivele normale të energjisë.

Dita 10 – Simptomat: Kollë e butë, mukus, nivele normale të energjisë. Rezultatet e mia të laboratorit dolën: POZITIVE.

Unë thjesht dua t’i bëj të ditur të gjithëve që kam qenë duke u izoluar në shtëpi siç rekomandohet nga mjeku. Këtu është një foto e lëngjeve që unë jam duke marrë për të qëndruar të hidratuar! Nuk mund të shpjegoj se sa e rëndësishme është të hidraqtoheni! Uji është më i rëndësishmi!”

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP