Një mjek i infektuar me koronavirus në zonën e Piacenzas në Itali, tashmë duket se është kuruar pjesërisht nga virusi vd ekjeprurës.

Duke e ndarë eksperiencën e tij në Facebook, mjeku Edmondo Vetrugno këshillon të gjithë qytetarët, duke u bërë thirrje që të mos përhapin pa nik.

Historia e tij nis më 21 shkurt, kur një pacient u shtrua në spitalin e Condogno me temperaturë të lartë.

Mjeku Vetrugno e vizitoi pacienten dhe për siguri, të gjithë personat me të cilët ajo ishte takuar ditët e fundit, iu nënshtruan testeve mjekësore nga të cilët të gjithë rezultuan negativ.

Por nuk ndodhi e njëjta gjë me doktorin, pasi atij iu shfaqën disa simptoma të ngjashme si temperaturë e lartë dhe kollitje.

Pas pak ditësh, mjeku thotë se nuk ka më simptoma dhe se do të vetëizolohet në shtëpi.

Doktori shpjegon se i gjithë pa niku është pa sens dhe atyre që duhet t’i kushtohet më shumë vëmendje tani, janë të moshuarit.

Ai i bën thirrje qytetarëve që të mos p anikosen, por mjafton që të ndjekin rregulloren për mbajtjen e higjenës të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe asgjë e keqe nuk do u ndodhë./boldnews

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP