Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili i ftuar në rubrikën ”Opinion” në News24, është shprehur se nuk ka asnjë arsye për të anulluar protestën e Metës pavarsisht rrezikut të Koronavirusit, pasi sipas tij, vendet e hapura janë aleatët më të këqinj të koronavirusit.

Por, Petrit Vasili nuk mendonte kështu në vitin e largët 2009, kur ishte ministër Shëndetësie në qeverinë ‘Bersisha’ e ku në opozitë ishte Partia Socialiste e cila protestonte per vjedhjen e votave nga pushteti. Në atë kohë, ministri i Metës e Berishës, Petrit Vasili bënte thirrje që populli të mos dalë në protestë kundër qeverisë sepse grumbullimet masive te njerezve shikohen si mundesi per perhapjen e viruseve te gripit, si atij stinor, ashtu edhe atij AH1N1. Duke iu referuar protestes se opozites së atëhershme, ministri i Shendetesise asokohe, Petrit Vasili, le te kuptohet se eshte e papershtatshme të shkohet në protestë, duke hapur panik se gjendja po kalonte në pandemi.Por, mesa duket sipas vendit bëhet edhe kuvendi për Vasilin, i cili sipas rastit ndryshon edhe qëndrimin.

Ajo që sot është dihet se Koronavirusi ka prekur shumë vende të botës duke shkaktuar edhe viktima. Edhe pse në vendin tonë nuk ka akoma asnjë rast të konfirmuar, ekspertët bëjnë thirrje për kujdes me higjenën dhe kontaktin me personat e tjerë pasi virusi ngjitet nga prekja, molekulat e peshtymes etj.

Më poshtë qëndrimi i Vasilit SOT: ”Çështja është se pjesëmarrja dhe eventi s’kanë lidhje me këtë. Ne kemi një situatë që jeta shqiptare në çdo element s’ka arsye pse mos të vazhdojë. Sistemi shëndetësor trajton patologjira, mund të vijnë 4-5 raste nga Afrika ku ka sëmundje edhe më të rënda, pra nuk ka lidhje nuk është e arsyeshme. Një virolog italian kur u mbyllën stadiumet tha nuk ju kuptoj pasi vendet e hapura janë më të këqinj të koronavirusit.”- tha Vasili.

Vasili në 2009

Grumbullimet masive te njerezve, sipas autoriteteve te shendetesise shikohen si mundesi per perhapjen e viruseve te gripit, si atij stinor, ashtu edhe atij AH1N1. Duke iu referuar protestes se opozites dhe paralajmerimeve per qendrimin ne shesh prej tri ditesh, ministri i Shendetesise le te kuptohet se eshte e papershtatshme ne kushtet e pandemise dhe qarkullimit te dy viruseve ne vend .
”Do te kerkonim qe te evitoheshin grumbullimet e medha te njerezve dhe kete fillimisht e kerkojme nga institucionet”, u shpreh Vasili, sipas te cilit laboratoret do te qendrojne hapur gjate gjithe kohes. Virusi i gripit stinor dhe ai A H1N1 duke u nderthurur se bashku kane renduar situaten epidemike ne vend, duke shkaktuar shfaqjen e simpomave te renda tek disa paciente. Megjithate ministri i Shendetesise tha se sistemi eshte ne gjendje gatishmerie ne te gjithe vendin per te perballur cdo lloj situate.

Koronavirusi ka prekur shumë vende të botës duke shkaktuar edhe viktima. Edhe pse në vendin tonë nuk ka akoma asnjë rast të konfirmuar, ekspertët bëjnë thirrje për kujdes me higjenën dhe kontaktin me personat e tjerë./Lexo

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP