Lojtari legjendar i NBA-së, Kobe Bryant ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme së bashku me vajzën e tij adoleshente kur helikopteri i tij privat u rrë zua në Kaliforni.

Ylli i Los Angeles Lakers ndërroi jetë në moshën 41-vjeçare.

Basketbollisti i ndjerë frymëzoi tifozët si brenda dhe jashtë fushës, me talentin e tij të qëndrueshëm për lojën dhe mençurinë e tij për tejkalimin e pengesave.

Në atë që mendohet të jetë intervista e tij e fundit për t’u ulur, botuar vetëm tre ditë para vd ekjes së tij të parakohshme, ai i tha “USA Today”: “Ju u detyruat të bëni atë që doni të bëni. Më pëlqen të tregoj histori.”

Sipas “New York Post”, më poshtë janë 7 citate të paharrueshme nga intervistat e Bryant ndër vite.

1.Me arritjen e një mendjeje të qetë

Në një intervistë të ESPN të vitit 2013, Bryant tha që dukej ndryshe dhe i qetë.

“Unë jam 17 vite duke parë gjithçka që loja mund të sjellë. I kam parë të gjitha. Nuk është e nevojshme të bëheni shumë të çmendur ose të ndërroni formën tuaj. Ende ka sfida çdo ditë. Unë jam akoma duke u argëtuar. Unë kam lindur për të luajtur këtë lojë. Ende e dua atë.”

2.Mbi miqësinë

Nga një profil i vitit 2015 në GQ: “Unë kam mendje të pëlqyeshme. E dini, unë kam pasur fatin të luaj në Los Angeles, ku ka shumë njerëz si unë. Aktorët. Muzikantët. Biznesmenët. Njerëzit që ndihen sikur Zoti i vendos në tokë për të bërë çfarëdolloj gjëjë që të jetë.
Tani, kemi kohë të krijojmë marrëdhënie të shkëlqyera? A kemi kohë për të ndërtuar miqësi të shkëlqyera? Jo.

A kemi kohë për t’u shoqëruar dhe për t’u varur pa qëllim? Jo.

A duam ta bëjmë atë? Jo.

Ne duam të punojmë. Më pëlqen të punoj.”

3.Me këmbëngulje

Në një intervistë të vitit 2008, ai foli për qëndrimin e tij pozitiv.

“Kohë e mirë. Jeta është shumë e shkurtër për t’u mashtruar dhe dekurajuar. Ju duhet të vazhdoni të lëvizni. Duhet të vazhdosh.

Vendosni njërën këmbë para tjetrës, buzëqeshni dhe vazhdoni të rrokulliseni.”

4.Mbi pamundësinë e përsosmërisë

Në të njëjtin profil GQ, Bryant është pyetur nëse cilësitë që e bëjnë atë të shkëlqyer janë gjithashtu probleme.

“Oh, po. Por gjërat që e bëjnë një person ‘mesatar’ janë gjithashtu probleme.

Gjërat që e bëjnë dikë të mos jetë aspak i mirë, janë problem.

Nëse dëshironi të jeni më i madhi i të gjitha kohërave në diçka, do të ketë një anë negative për këtë. Nëse dëshironi të jeni drejtor i shkollës së mesme, edhe kjo është mirë, por kjo do të ketë edhe bagazhe negative.”

5.Në përgatitjen e operacionit

Në një postim në Instagram në vitin 2017: “Ji i trishtuar. Ji i çmendur. Ji i irrituar. Qaj. Rri me turinj. Kur të zgjoheni, do të mendoni se ishte vetëm një makth vetëm për ta kuptuar se është gjithçka shumë e vërtetë.

Do të zemëroheni dhe do dëshironi ditën që iku, lojën mbrapa, filloni të luani mbrapa. Por realiteti nuk kthen asgjë mbrapa.”

6.Bërja e sakrificave për një ëndërr

Në dokumentarin “Shoëtime dhe CBS Sports” në vitin 2015 “Kobe Bryant’s Muse”, ai reflektoi: “Ne të gjithë mund të jemi mjeshtër në zanatin tonë, por ju duhet të bëni një zgjedhje.

Ajo që dua të them me këtë është se ka sakrifica që vijnë së bashku me atë. Koha familjare, pushimi me miqtë, të qenit mik i shkëlqyer, të jesh një djalë i shkëlqyer, nipi, cilido qoftë rasti.

Ka sakrifica që vijnë së bashku me marrjen e këtij vendimi.”

7.Në dështim

Në “Muse”, ai gjithashtu tha: “Kur ne themi se një gjë nuk mund të arrihet, kjo nuk mund të bëhet, atëherë ne jemi duke ndryshuar veten.

Truri im, nuk mund ta procesojë dështimin. Ai nuk do të procesojë dështimin.

Sepse nëse duhet të ulem atje dhe të ballafaqohem me veten dhe t’i them vetes, Ti je një dështim. Unë mendoj se është më keq, kjo është pothuajse më e keqe se vd ekja.”

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP