Një vajzë 4-vjeçare nga Iowa në Shtetet e Bashkuara mbeti e verbër pasi u prek nga gripi kundër të cilit nuk ishte vaksinuar.

Prindërit e saj thanë për NBC se mjekët u thanë atyre që nuk e dinin nëse vajza e tyre do të shihte përsëri. Nëna e vogël e Jade DeLution e dërgoi vajzën në spital në prag të Krishtlindjes kur kishte temperaturë të lartë.Ajo u transferua më pas në Spitalin Universitar të Iowa. U transportua me helikopter pasi transporti i ambulancave do të ishte shumë i ngadaltë. “Mjekët na thanë që ajo kishte trurin shumë të dëmtuar”, kujton nëna e saj.

Jade kishte një lloj encefalopatie që është shkaktuar nga një infeksion. Ky lloj encefalopatie është aq i rrallë sa që ka pak studime që adresojnë efektin e tij te fëmijët. Pas ekzaminimit nga një okulist, ishte e qartë se pjesa e trurit që kontrollon shikimin ishte e dëmtuar.

Nëna e Jade tha se ajo kishte vajzën e saj të vaksinuar marsin e kaluar dhe shpresonte që vaksina të ishte e efektshme edhe këtë sezon, kështu që nuk kishte bërë vaksinimin e ri. Siç raporton NBC, gripi që goditi Shtetet e Bashkuara këtë vit po prek fëmijët. Dy lloj gripi janë përhapur në vend, dhe këtë vit pati dy herë më shumë vdekje nga gripi në repartet pediatrike sesa vitin e kaluar. Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve raporton se të paktën 9.7 milionë njerëz janë prekur nga gripi këtë sezon. 87,000 u shtruan në spital dhe 4,800 vdiqën. Nëna e Jade shpreson se historia e tyre do t’i bëjë prindërit ta marrin seriozisht gripin. “Bëni atë që është më e mira për fëmijën tuaj. Ju e dini se çfarë është më e mira për të,” përfundoi ajo.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP