Italia vaj ton sot Pietro Anastasin, ish sul muesin e Juventusit dhe Kombëtares italiane.

Anastasi u nda nga jeta mëngjesin e sotëm në moshën 71 vjeçare pas një sëm undje të rëndë, nga e cila vuante prej vitit 2018. Siçilian nga origjina, Anastasi befasoi botën e futbollit në vitet ’70 teksa shpë rtheu me Juventusin dhe Kombëtaren e Italisë.

Karriera e tij do të niste në gjysmën e dytë të viteve ’60, atëherë kur do tërhiqte vëmendjen e bardhezinjve, që do e bënin të vetin nga Varese për shifrën e 580 mijë eurove (konvertuar), rekord absolut për kohën.

Me fanellën e “Zonjës”, shtatshkurtri do të fitonte tre tituj kampion dhe në atë periudhë do të shpallej kampion Europe me Italinë në EURO ’68.

Në vitin 1976, shkëmbimi i tij me Roberto Boninsengan e Inter do të bënte bujë, me Anastasin që për dy sezone si zikaltër nuk do përsëriste sukseset si bardhezi.

Karriera e tij vijoi te Ascoli e Lugano, për ta përmbyllur si trajner moshash dhe specialist futbolli.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP