Ervini eshte nje i ri shqiptar i cili ka krijuar fabriken e tij të sapunit ne Oxford. Eshte larguar nga Shqiperia kur ishte 15 vjec, dhe prej 20 vitesh jeton në Oxford.

Evini si te gjithe shqiptaret ne fillimet e emigriacionit e kane patur shume te veshtire por me kembengulje ia ka dale te jete i suksesshem, duke krijuar fabriken e sapunit te quajtur “Oxford Soap & Co’

‘E kam nisur jeten ne Angli duke punuar per te tjeret, dhe kurseja vazhdimisht per pasionin tim dhe cdo leke te kursyer e investoja ne punishten qe kisha hapur per te prodhuar sapuna. Une i shisja ato ne cdo vend te mundshem, tani prej disa vitesh une kam me ne fund dyqanin tim dhe nuk punoj me per te tjeret por i jam perkushtuar totalisht ketij biznesi dhe jam shume i kenaqur me suksesin qe po merr.

Ai ka krijuar disa receta speciale sapunesh, kremerash dhe shampoove te ndryshme te pershtatshme per klimen ne Oxford.
Ervini thote qe ai nuk eshte kimist apo i shkolluar direkt per kete biznes por eshte i apasionuar, ai ka bere kurse te ndryshme dhe bashkepunon me kimist te suksesshem. Ky biznes i prodhimit te sapunit i jep atij kenaqesine dhe te ardhura te mira.

Biznesi i vogel krijon pune e mireqenie, pershtatet me sfidat, shikon drejt te ardhmes, te jep dinjitet e pavaresi. Shqiperia ka shume potenciale per produktet e higjenes dhe kozmetike, ka njerez te rinj, bime aromatike, vaj ulliri, kohe, hapesira per punishte, etj. Sipermarres te rinj duhet te krijojne biznese te vogla per tregjet lokale me produkte cilesore dhe miqesore me natyren. Ky eshte nje shembull ku shqiptaret nuk jane vetem taksiste, roje, berbere, muratore.,lavazhizte, ne pune te zeza, apo studente ne UK, por dine te krijojne produkte per treg qe dhe pse mund te duken te thjeshta, konkurrojne fort ne tregun e UK qe nuk te fal per asgje. Institucionet duhent te punojne qe sipermarrja e vogel te behet e mundur.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP