Dy të rinj nga Fieri, janë vënë në pranga në Durrës, pasi kanë tentuar që të trafikojnë drejt Italisë, fishekë.

Burime nga policia e portit të Durrësit kanë bërë të ditur se njëri nga të arrestuarit është shoferi i autobusit ku u gjetën municionet.

Dy të arrestuarit janë, A. F., 30 vjeç, dhe R.H., 23 vjeç, të dy banues në Fier.

Njoftimi i Policisë së Durrësit:

Shërbimet e Policisë Kufitare Durrës, në zbatim të masave të shtuara për rritjen e sigurisë në pikat kufitare dhe në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative kanë goditur një rast të trafikimit të armëve dhe municioneve drejt shtetit fqinj.

U arrestuan në flagrancë shtetasit :

A. F., 30 vjeç, banues në Fier;

R. H., 23 vjeç, banues në Fier;

Më datën 10.08.2019, gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë nga Policia Kufitare Durrës, në mjetin autobus tip Sptinter drejtuar nga shtetasi A. F., që udhëtonte drejt Italisë në linjën Durrës- Bari, në bagazhet e shtetasit R. H., i gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:

një karikatorë automatiku e mbushur me 30 fishekë të kalibrit 7.62 mm;

një pako me 20 fishekë model 56 të kalibrit 7.62 mm.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshëm për veprën penale”Trafikimi i armëve dhe i municionit në bashkëpunim’.