Një vajzë suedeze thotë se është ndjerë e poshtëruar pasi e kanë nxjerrë me dhunë nga autobusi që ajo merrte përditë në qytetin e saj, Malmo në Suedi.

Amanda Hansson rrëfen në një postim në Facebook se atë ditë vendosi të vishej duke u përshtatur edhe me vapën e madhe në qytet, rreth 27 C. Por teksa po skanonte biletën në autobus, ajo u përball me shoferin i cili e urdhëroi zbresë.

“Nuk mund të qëndrosh kështu në autobusët tanë”, i tha shoferi ndërsa Amanda e pyeti se çfarë nënkupton, ai u përgjigj “Po tregon shumë me veshjen”.

Ai shtoi se veshja e vajzës suedeze shkel rregullat e kompanisë. “Zbrita se nuk mund të qëndroja në atë protestë. Isha e inatosur tejmase”. Kompania e transportit reagoi më pas duke thënë se nuk ekziston asnjë kod veshje për transportin. Kompania tha se shoferi u largua nga puna dhe dëshiron t’i kërkojë ndjesë Amandës për incidentin.

Prej 2017-ës, 24% e popullsisë në Suedi është emigrante. Disa media raportojnë për një rritje stratosferike të akteve sek siste, ngac mimeve sek suale dhe përd hunimeve në Suedi, duke ia atribuuar pjesën më të madhe emigrantëve që janë dyndur vitet e fundit nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Malmo konsiderohet tashmë një qytet i pasigurtë, ndërsa autoritetet vendase apelojnë që në qytet të mos dilet në orët e vona të natës.