Vendi vazhdon të jetë në ndikimin e masave ajrore të ngrohta.

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit parashikon se reshje shiu nuk pritet që të ketë, ndërsa temperaturat do të jenë të larta.

Parashikimi i motit:

RESHJET

Sot nuk priten reshje, siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark.

TEMPERATURAT

Të mërkurën temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 20 / 32 °C

në vendet e ulëta: 19 / 34 °C

në vendet malore: 15 / 28 °C.

ERA

Të mërkurën era do të vazhdojë të fryjë mesatare deri e fortë, veçanërisht në zonat malore jugore dhe në bregdet.