Dita e sotme shënoi kulmin e temperaturave më të larta të verës, plot 41.6 gradë celcius.

Por të mërkurën priten dryshimet, vapa do të marr fund dhe pritet të fillojnë reshjet e shiut.

‘3 valë të nxehti kemi pasur gjatë kësaj vere dhe kjo është e fundit. Parashikohet të marr fund ditën e mërkurë ku pritet të ketë vranësira dhe shira në territorin shqiptar sidomos gjatë pjesës së dytë të së mërkurës duke sjellë edhe rënie të temperaturave me të paktën 4 gradë celcius. Duke bërë që 15 ditëshin e dytë të gushtit vlerat termike të luhaten në 33 gradë afër vlerave normale klimaterike të muajit që ne ndodhemi’, tha metereologe Adiola Bani për ‘Top Channel’.