Një shptërthim i madh ndodhi në një central gazi në pjesën e Kinës qëndrore.

Shpërthimi i fuqishëm shkatërroi dritare e dyer të ndërtesa, dhe rrezja shkoi në tre kilometra ose e thënë ndryshe në 1.9 milje, sipas asaj çka njoftojnë mediat shtetërore të Kinës.

Agjencisë zyrtare të lajmeve Xinhua tha se nga shpërthimi shumë njerëz u plagosën, e ndërsa për viktima nuk dihet ende.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orën 5:50 të orës lokale (0950 GMT)./Shqipëriaime