Krijimi i ushtrisë shënoi një moment historik për Kosovën dhe të gjithë shqiptarët, ndonëse aleatët perëndimorë e cilësuan si veprim të gabuar.

Ndërkaq, shumë personazhe të njohur kanë bërë urimet e tyre. Në llogarinë e tij në Instagram, reperi i njohur Unikkatil ka uruar Kosovën për Ushtrinë, kurse urimit ia ka shoqëruar edhe një fotografi të Hamëz Jasharit.

“Urime e Gëzuar ushtrinë e re Kosova!!! … Ballkani po DRIDHET!”, ka shkruar ai.

Projekti i fundit nga Unikkatil është “Ça jon”, në duet me Klepton, këngë që mori 3 milionë klikime në kanalin YouTube.