Përzierja e hudhrës dhe qumështit mund të tingëllojë e çuditshme, por pasi ju do të mësoni të gjitha përfitimet shëndetësore kjo pije do të kthehet në pijen tuaj të preferuar!

Qumështi me hudhër është shumë i shëndetshëm, natyral dhe me fuqi medicinale shumë të larta.
Mënyra e përgatitjes:

Përbërësit:

 • 10 thelpinj hudhër të qëruara
 • 500 ml qumësht
 • 2-3 lugë sheqer
 • 250 ml ujë

Përgatitja:

 1. Ju duhet të vendosni ujin dhe qumështin në një çajnik dhe të shtoni hudhrën e grirë.
 2. Më pas çajnikun vendoseni në nxehtësi mesatare derisa të ziejë.
 3. Në momentin që ka zierë shtoni sheqerin dhe përziejini.
 4. Kjo pije duhet të konsumohet e ngrohtë.

Sëmundjet që kuron:

 1. Trajton të ftohtin
 2. Rregullon nivelet e kolesterolit
 3. Trajton artritin
 4. Trajton astmën
 5. Çrregullimet kardiake
 6. Lufton pneumoninë
 7. Lufton pagjumësinë
 8. Ndihmon në tretjen më të mirë
 9. Trajton tuberkulozin
 10. Kuron impotencën seksuale